
VOLKSWAGEN T5.1 LONG, POJMENOVANÝ JAKO BLUDIČKA, KTERÉHO NEZASTAVÍ ŽÁDNÉ ROČNÍ OBDOBÍ.
Ještě před tím, než jsme vůbec začali uvažovat o koupi a přestavbě dodávky, jsme strávili několik měsíců (ne-li let) sledováním vanliferů na youtube a instagramu. Sledovali jsme převážně videa lidí z Ameriky, Kanady nebo Anglie a tak tiše jsme jim záviděli jejich zážitky a odvahu, že se do přestavby a vůbec samotného vanlife pustili. Dlouhé večery jsme si pak povídali o tom, jak bychom si naší dodávku vybavili, nazdobili, jak bychom s ní cestovali a poznávali kouty Evropy, kde žádné hotely nebo penziony nejsou a tudíž jsou běžným turistům více skryty. Sny a touhy nakonec vystoupaly tak vysoko, že jsme si řekli: „Jdeme do toho. Postavíme si obytnou dodávku". Všechno to začalo v Březnu 2021. Po dvou měsících intenzivního hledání (díky Máro) jsme už seděli v prázdné dodávce s hlavou plnou nápadů. Seděli jsme a přemýšleli, jak by co mělo vypadat a co všechno v ní chceme a potřebujeme mít (no vlastně jsme měli jasno už dávno). Udělali jsme si různé kresbičky, náčrty a začali stavět. V následujících řádcích se vám pokusíme trochu přiblížit, jak jsme se s tím vším poprali.

BLUDIČKA
Dodávka dostala jméno Bludička. O Bludičkách se říká, že když se k nim chováte ošklivě nebo se jim posmíváte, tak vás svedou z cesty a zabloudíte, ale když se k nim chováte mile a přátelsky, tak vám ukáží správnou cestu a dokonce vás můžou zavést až k pokladu.
POŽADAVKY A VÝBĚR AUTA
Hned na začátku jsme si stanovili pár požadavků. Chtělo to něco menšího, nenápadného, klasického, prostě něco co nebude poutat na první pohled pozornost. A protože jsme dlouháni věděli jsme, že musíme mít postel na délku auta, ale zároveň jsme si chtěli i pohodlně uvařit. Proto jsme se také rozhodli pro výsuvnou jak postel, tak i desku z boku kuchyňské linky, ale to předbíhám. Dále nás zajímalo stáří vozidla, počet najetých kilometrů, účel ke kterému auto používal předchozí majitel a samozřejmě cena. Nakonec jsme si pořídili Volkswagen T5.1 z roku 2012, s necelými 220ti tisíci najetými kilometry. Nechali jsme udělat základní servis, výměnu oleje, filtry, novou spojku a začali s přestavbou.



PLÁN A ČIŠTĚNÍ AUTA
V první řadě jsme se rozhodli kam co umístíme, abychom se tím nemuseli zdržovat při samotné přestavbě. Postel v zadní části auta (já mám 195cm a Verča 180cm), rohovou kuchyň, úložné prostory pod postelí, poličky a stolek z boku kuchyně na pohodlné vaření. Jednoduše řešená elektřina, žádné solární panely. Auto jsme zbavili přebytečných plastů, háčků, ale přepážky jsme se zbavovat nechtěli. Hlavně kvůli bezpečnosti posádky a hluku v kabině. Pak nastoupila úklidová četa (no vlastně já s Verčou). Vzali jsme do ruky koště, vysavač, ale také špachtle a smirkový papír, abychom sundali původní podlahu a s tím spojený chemopren, který to celé držel pohromadě (musím říct, že docela pevně). Auto nemělo boční okna, tak jsme našli firmu, která nám vyřízla otvory do karoserie. Následně nová okna namontovala a zatemnila. Také jsme se s nimi domluvili na montáži nezávislého topení. Jedná se o 2kW Planar, který funguje více než dobře a my jsme s ním maximálně spokojení.

ZATEPLENÍ
Konstrukci máme dřevěnou (předpokládám, že takhle to mají všichni). Na konstrukci a vlastně na celé auto jsme pak nalepili parotěsnou folii stříbrnou stranou „ven“ (ano je to trochu netypické, ale youtube vám dá mnoho a mnoho nápadů a věřím, že všechny jsou alespoň trochu správné a funkční). Následovala stavební izolace Mirelon (čímž se obalují trubky na zimu). Nakonec jsme přes něj, na podlahu, strop a boky znovu nalepili parotěsnou fólii, tentokrát stříbrnou stranou směrem dovnitř. Myslím, že to funguje parádně. Auto se nám zateplilo, i trochu odhlučnilo.


ELEKTRIKA A OBLOŽENÍ
Jako zdroj elektřiny pro osvětlení a zásuvky nám slouží záložní baterie 210Ah, která vydrží 4-5 dnů a dobíjí se za jízdy. Na vyznačená místa jsme natahali kabely pro dvě zásuvky, LED pásky a USB nabíječky. Jedna zásuvka nám slouží k externímu připojení v kempu, abychom zbytečně nemuseli vybíjet baterii. Druhá zásuvka je napojená na měnič napětí, abychom mohli i bez externí přípojky napájet elektroniku na 230V. Na podlahu jsme použili voděodolnou překližku, strop a stěny obložili palubkami. Palubky jednak hezky vypadají a zútulňují celý interiér, ale také krásně voní pokaždé, když otevřeme dveře.


POSTEL A KUCHYŇ
Na řadu přichází postel. Jednoduchá postelová konstrukce a rošt ze dřeva, co zbylo z palubek na obložení stropu. Dostatečně prostorná pro dva (125cm x 190cm) a vysoká, aby se pod ní vešlo veškeré vybavení. Tedy úložné prostory, vyjíždějící stůl v zadní části a lednička. Vedle postele je skříň na oblečení a peřiňák zakrytý mapou Evropy. Ten si prosadila Verča a já jsem za to hodně rád. Není nad to, když v dodávce má všechno svoje místo a je hezky uklizeno. Ano, byl to boj, jak by řekla Verča, ale je dobře, že s peřiňákem vyhrála. Kuchyň jsme navrhli do L, se skříňkami na jídlo, na nádobí a s krásným černým umyvadlem. Pod kuchyňskou linkou máme 25l barel na špinavou vodu. Čistá voda je v 60l nerezové nádrži pod skříní vedle postele. Vaření je vyřešeno přenosným jedno plotýnkovým vařičem na kartuš. Z boku je vysouvací deska, která značně prodlouží kuchyňskou linku a dá se na ní pohodlně vařit ve stoje. Tím se uleví nejen nohám, ale i veškeré výpary a zápachy z vaření zůstanou venku a věci v dodávce tak ničím nenačichnou. Z boku kuchyně je (dle našeho názoru) ten nejvíc stylový 2kg práškový hasicí přístroj spolu s nádhernou sekerou.




POSLEDNÍ DETAILY PŘESTAVBY
Nakonec nám zbylo už jen připevnit několik poliček, světelný řetěz (naše nejpoužívanější osvětlení), lapač snů a ušít závěsy. Zbytek jistila IKEA.
Momentálně naší dodávku pronajímáme na stránkách www.vanadventure.cz, vytváří úsměvy všem našim zákazníkům a my z toho máme velkou radost, protože si plní (stejně jako my) své sny.